Okolí a výlety

Okolí penzionu STARÁ ŠKOLA láká k výletům za zajímavostmi jak pro milovníky historie a přírodních památek, tak i letních a zimních sportů.

Turistické trasy

Cyklotrasy

Ski areály a lanovky

Zajímavá místa v okolí penzionu

 


Turistické trasy


Staré Město pod Sněžníkem – Květná – Kunčická hora – Medvědí bouda – Růžová bouda – U Paprsku – Pod Starým kopcem – Staré Město pod Sněžníkem

Délka: 18,6 km

Středně náročná turistická trasa začíná ve Starém městě pod Sněžníkem u železniční stanice. Žlutá turistická značka vás povede proti proudu říčky Krupá přes osadu Květná a stoupáním až na rozcestí pod Kunčickou horou. Odtud vás červená značka přivede k Medvědí boudě a dál kolem Růžové boudy k chatě Paprsek. Z rozcestí u Paprsku se vydáte po zelené na kopec Větrov a na Starý kopec. Následuje prudké klesání polní cestou a lesem na silnici vedoucí do Starého Města pod Sněžníkem. Zpět k železniční stanici vás dovede z náměstí modrá značka.


Ramzová – Šerák – Keprník – Trojmezí – Vozka – Nad Hášovou chatou – Volská louka – Banjaluka – Branná

Délka: 18,5 km

Tato náročná turistická trasa začíná v Ramzové, odkud se vydáte po červené na Šerák. Tuto část trasy si lze také zkrátit lanovkou. Žlutá turistická značka vás zavede k chatě Jiřího, dále se pak na hřebeni hory napojíte na červenou značku směr Keprník. Následuje klesání k Trojmezí a odbočka na žlutou trasu k vrcholu Vozka, kde je překrásný výhled. Pokračujete stále po žluté k rozcestí nad Hášovou chatou a k Volské louce. Hájovna Banjaluka je dalším záchytným bodem turistické trasy. Podél Branné pokračujete po silničce k rozcestí u mostu, které se nachází poblíž železniční zastávky.


Stříbrnice – Návrší – Nad Adéliným pramenem – Stříbrnická – Franciska – Pramen Moravy – Kralický Sněžník

Délka: 7 km

Středně náročná turistická trasa vás zavede od obce Stříbrnice po žluté značce kolem lyžařského vleku k chatě Návrší, odkud pokračujete lesní cestou přes rokli k rozcestí nad Adéliným pramenem. Po modré a červené se vydáte přes sedlo pod kralickým Sněžníkem a rozcestí u Sněžné chaty k prameni řeky Moravy a dále na vrchol Kralického Sněžníku, kde se vám naskytne překrásný výhled na hřeben Hrubého Jeseníku a Orlické hory.


Cyklotrasy


Velké Losiny – Žárová – Pusté Žibřidovice – Jindřichov – Pleče – Habartice – Vikantice – Staré Město pod Sněžníkem – Nový Rumburk – Kladské sedlo

Délka: 35,5 km

Náročná cyklistická trasa vede po silnicích III. třídy, kde překonáváte hned několik převýšení mezi horskými hřbety a dny údolí. Konec této trasy se nachází v Kladenském sedle – hraničním přechodu do Polska. Kromě překrásné přírody je na této cyklotrase k vidění například dřevěný roubený kostel v Žárové, pozůstatky tvrze v obci Pleče či 400 let stará památná lípa v Habarticích.


Velké Losiny, lázně – Račinka – U hotelu Diana – Nad Ludvíkovem – Velké Losiny, zámek - Velké Losiny, lázně

Délka: 9 km

Na tuto nenáročnou cyklotrasu se nemusíte bát vyrazit i s dětmi. Vede kolem Velkých Losin a můžete ji zakončit prohlídkou známého zámku nebo návštěvou ruční papírny.


Hvězda – Ovčárna – Barborka – Praděd – Švýcárna – Petrovka – Červenohorské sedlo

Délka: 18,5 km

Náročná cyklistická trasa s velkými převýšeními vede přes jedna z turisticky nejatraktivnějších míst v ČR, je tedy třeba brát v potaz a respektovat pěší turisty. Pokud se vydáte opačným směrem cyklotrasy, buďte obezřetní při sjezdu z Pradědu, kde je zvýšené riziko střetu s autobusem nebo vozidlem.


Ski areály a lanovky


Kraličák

Moderní ski areál Kraličák se nachází v Hrubém Jeseníku ve výšce 680 – 1000 m.n.m. Nabízí 10 sjezdovek o celkové délce 7,6 km, kde si na své přijdou všechny výkonnostní kategorie lyžařů. Všechny lyžařské vleky prošly nedávno kompletní rekonstrukcí pro vyšší kapacitu přepravy. Bezdotykové turnikety usnadňují a zrychlují přepravu lyžařů, jeden skipas lze využít pro všechny vleky ve ski areálu. V případě špatných sněhových podmínek je Kraličák vybaven moderním zasněžovacím systémem se sněhovými děly. Nechybí ani kompletní servis lyžařského vybavení, půjčovna lyží, vybavení, snowboardů či lyžařská škola pro začátečníky. Občerstvení je zajištěno jak přímo na svahu, tak i v přilehlých zařízeních.


X-Park Františkov

Nový ski areál X-Park Františkov se nachází na vedlejším tahu spojujícím města Hanušovice a Jeseník. 2 sjezdovky – 500 m a 600 m – jsou ideální pro rodiny s dětmi, pro které je speciálně upravený dětský vlek. Sjezdovky jsou pravidelně dosněžovány a upravovány a lze je využívat i pro večerní lyžování. Samozřejmostí je i kvalitní zázemí, kde kromě občerstvení najdete i dětský koutek, posezení u krbu, půjčovnu skútrů, kluziště či ubytovací zařízení přímo v rámci ski areálu.


Branná

Lyžařský areál Branná najdete v bezprostřední blízkosti stejnojmenné obce na trase Hanušovice - Jeseník ve výšce 650 m.n.m. Ski areál nabízí kromě ideálních podmínek pro lyžaře a vyznavače dalších zimních sportů také půjčovnu lyží a dalšího vybavení, lyžařskou školu pro začátečníky nebo občerstvení u spodní stanice lanovky.


Větrný vrch

Ve výšce 670 – 810 m.n.m., v obci Dolní Morava, najdete ski areál Větrný vrch disponující dvěma pravidelně upravovanými modrými sjezdovkami, moderně vybaveným snowparkem a crossovou tratí. V nabídce služeb nechybí ani lyžařská a snowboardová škola pro začátečníky, půjčovna a servis lyžařského vybavení a občerstvení.


Dolní Morava

Ve ski areálu Dolní Morava se nachází 4 sedačkové lanovky a spousta služeb pro návštěvníky. Nově je otevřeno i turistické informační centrum, kde se vám dostane komplexních informací o provozu ski areálu a jeho možnostech ubytování, stravování a dalších služeb. Nechybí ani dětský ráj s pohyblivým pásem, kolotočem a 2,5 km dlouhou sáňkařskou dráhou.


SKITECH Kunčice

Horská vesnice Kunčice leží v oblasti masivu Kralického Sněžníku a je ideálním místem jak pro náročné lyžaře, tak i pro začátečníky či rodiny s dětmi. SKITECH Kunčice je plně vybavený lyžařský areál se sjezdovými tratěmi od 600 do 1400 m. K dispozici je návštěvníkům lyžařská a snowboardová škola, půjčovna vybavení, dětský lyžařský areál, večerní lyžování, dráha na snowtubing či akrobatické lyžování. Nově je areál vybaven také bezkontaktním odbavovacím systémem, rozšířenými službami v oblasti občerstvení a moderním zasněžovacím systémem při nepříznivých sněhových podmínkách.


Zajímavá místa v okolí penzionu

1 km Prudký potok

Na horním toku Prudkého potoka se nacházejí četné přírodní kaskády a vodopády. Vysoká míra prokysličení potoka způsobuje zbělení vody, která připomíná klikatící se sněhovou lavinu.

4 km Staré Město pod Sněžníkem Město a jeho okolí láká turisty, cyklisty, vyznavače zimních a letních sportů i milovníky historických památek. 
5 km Malá Morava Leží mezi dvěma pohořími v blízkosti ski areálů a turistických čii cyklistických tras, pramení zde řeka Morava.
6 km Branná V horské obci se nachází nejen ski areál, ale také hrad, zámek a spousta dalších historických památek.
6 km Stříbrnice  Horská ves byla v minulosti známá dolováním stříbra a rýžováním zlata, dnes se zde nachází lyžařský areál.
8 km Dolní Morava Část Dolní Moravy se nachází v Národní přírodní rezervaci Kralický Sněžník. najdete zde nejen historické památky, ale i moderní ski areál. 
9 km Nový hrad

Zřícenina gotického hradu na turistické trase poblíž města Hanušovice láká návštěvníky romantickými scenériemi v okolí řeky Moravy. 

9 km Kunčická hora

Z vrcholu hory, ležícího ve výšce 943 m.n.m., je k vidění krásné panorama s hřebenem Hrubého Jeseníku a Kralického Snežníku.

10 km Kralický Sněžník Na vrcholu Kralického Sněžníku se stýkají hranice Moravy, Slezska a Polska a je zde překrásný výhled na Orlické hory, Hrubý Jeseník a Staroměstsko.
10 km Svatá Trojice

Lesní kaple z roku 1898 stojí na křižovatce turistických tras na východním úbočí Jeřábu. 

10 km  Ostružná Obec založená v 16. století je dnes navštěvovaná především příznivci zimních sportů, neboť se nachází v těsné blízkosti oblíbených ski areálů. 
12 km Králíky

Architektonicky zajímavé, původně hornické město s mohutným systémem pohraničního opevnění z let 1935 - 1938 je oblíbeným turistickým centrem. 

12 km Ramzová Významné lyžařské a turistické středisko s rozsáhlým ski areálem oblíbeným vyznavači všech zimních sportů.  
12 km Velké Losiny Ve Velkých Losinách se nachází jedny z nejstarších moravských lázní, Zámek Velké Losiny či Muzeum papíru. 
12 km Vozka

Vrchol ve výšce 1377 m.n.m. se skalisky připomínajícími povoz s vozkou a koňmi.  

12 km Loučná nad Desnou 

Obec je součástí CHKO Jeseníky a najdete zde renesanční Zámek Loučná nad Desnou se zámeckým parkem i ski areál se 3 sjezdovkami. 

14 km Keprník

Vrchol Keprníku, který je součástí CHKO Jeseníky a NPR Šerák - Keprník, leží ve výšce 1424 m.n.m.  

14 km   Šerák  Horský vrchol v nadmořské výšce 1351 m je významnou křižovatkou turistických tras. Sněhová pokrývka zde leží průměrně 180 dní v roce. 
14 km   Smrk Nejvyšší vrchol Rychlebských hor leží ve výšce 1125 m.n.m. 
14 km   Obří skály 

Z skalisk o výšce 10 - 16 m je krásný pohled na horu Smrk a do údolí Bělé.  

14 km   Červená hora

Vrchol Červené hory se tyčí ve výšce 1333 m.n.m. a je z něj vidět na hřebeny Jeseníků. Na západním svahu se nachází poutní místo Vřesová studánka s kamennou kapličkou.  

15 km Červenohorské sedlo 

Významné turistické, lyžařské a rekreační středisko se nachází v Hrubém Jeseníku v nadmořské výšce 1013 m. Schází se zde mnoho turistických a cyklistických tras.    

16 km Rozhledna Háj  24 metrů vysoká dřevěná rozhledna se tyčí na vrcholu hory Háj a lze z ní krásně vidět město Šumperk či hřeben Hrubého Jeseníku. 
16 km Mravenečník

Vrchol hory Mravenečník leží ve výšce 1343 m.n.m. a nachází se zde přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, která je v současné době největší vodní elektrárnou v ČR. 

17 km Šumperk Město je vstupní branou do pohoří Jeseníky a najdete v něm nejen spoustu historických památek, ale také příležitosti ke kulturnímu, společenskému i sportovnímu vyžití. 
17 km   Nýznerovské vodopády 

Soustava vodopádů a kaskád na Stříbrném potoce o celkové výšce 14 m je chráněnou památkou. 

17 km   Přehrada Dlouhé Stráně 

Vyhledávaná stavebně-technická památka se nachází v CHKO Jeseníky a řadí se mezi 7 největších divů České republiky.  

18 km Rozhledna Suchý vrch 

Rozhledna na Suchém vrchu, jehož nadmořská výška dosahuje 995 m, měří 33 m a je s ní překrásný výhled na Kralický Sněžník, Kladsko, Hrubý Jeseník, Orlické a Bystřické hory.  

19 km Lipová - lázně  Lázeňská obec s hornatým okolím láká nejen turisty, ale také cyklisty, běžkaře a příznivce sjezdového lyžování. Je rekreačním střediskem se spoustou ubytovacích zařízení. 
19 km   Vysoký vodopád

Přírodní rezervace se soustavou kaskád a proudů na horním toku Studeného potoka se rozkládá na severním svahu Velkého a Malého Jeseníku a východním svahu Malého klínu.

19 km   Bělá pod Pradědem 

Ráj pro turisty, lyžaře a cyklisty leží mezi Jeseníkem a Červenohorským sedlem. 

19 km   Koupaliště Vlčí Důl Bludov 

Přírodní koupaliště na okraji obce Bludov se skluzavkou a veškerými službami uvnitř areálu. 

Stará škola

Vysoké Žibřidovice 45

788 32

 

tel: +420-608 660 300

email: porobs@seznam.cz

map  arrow